Primator za to stojí
Stogramové balení obsahuje 126 procent doporučené denní dávky vápníku, který každý z nás ve svém těle potřebuje. Jistě jste věděli, že vápník je důležitý pro dobrý vývoj a zachování zdravých zubů a kostí, jeho dostatek pak působí jako prevence osteoporózy. Věděli jste ale také, že ho potřebujeme při vysílání a přijímání nervových signálů, pro relaxaci svalů, na hojení ran či udržení normálního srdečního tepu? Sýry by tak určitě měli být součástí zdravé stravy.
Jak a kde se Primator vyrábí?
Na výrobu jednoho kilogramu tohoto tvrdého sýru s oky je potřeba jedenáct litrů mléka. Je to hodně? V porovnání s ostatními přírodními sýry jde o jeden z největších objemů.
Madeta si zakládá na kvalitě svých sýrů, proto je kromě času zapotřebí zkušenost a péče nejlepších mistrů sýrařů. Díky jejich práci je Primator, charakteristický mandlově nasládlou chutí, tak lahodný. Typickou chuť tvoří za pomoci sýrařských kultur, technologického postup a doby zrání. Také u Primatoru platí, že čím déle zraje, tím je jeho aroma bohatší a výraznější.
Primator vyrábějí sýraři z Madety v největší české sýrárně v Plané nad Lužnicí. Základ tohoto sýry vzniká stejně jako u ostatních, po vysrážení bílkoviny z mléka za působení syřidla, prokysáním a oddělením syrovátky. Vzniklé sýrové zrno putuje do předlisovací vany, kde se postupně spojuje v jeden velký sýrový blok. Ten je po pokrájení na menší části uložený do forem, ve kterých je lisován. Pak sýr putuje na čtyřicet osm hodin do solných lázní. Bloky zrají postupně minimálně dva měsíce při teplotách deset až dvaadvacet stupňů. Pro Primator typická oka vytváří kysličník uhličitý, který produkují speciální propionové bakterie. Otvory mají dle mezinárodních norem stanovenou velikost, tvar a dokonce i počet na plochu.
Primator si kromě plátků a výkrojů můžete vychutnat také jako jedinečný tavený sýr s lomem, jediný na českém trhu. Sýraři jej v Madetě vyrábějí dle původní receptury a ve stejné kvalitě již od roku 1950.