Kdy se začalo Blaťácké zlato vyrábět
Psal se rok 1938 a „madeťáci“ přivezli z Itálie sýr Bel Paese. Natolik je uchvátil, že se rok poté rozhodli podobný sýr začít vyrábět v závodě v Řípci. A tak se zrodilo Blaťácké zlato, poloměkký sýr se zlatooranžově zbarveným povrchem a pařeným těstem pružné konzistence.
Jak vznikl jeho název?
Sýr Blaťácké zlato získal své pojmenování na základě metafory. Jeho povrch je zbarven do zlatooranžova a sýr samotný se vyráběl dříve v Řípci, v oblasti zvané Borkovická blata. Tato úrodná oblast rašelinišť je známá i selským barokem a charakteristicky zdobenými ženskými kroji. Selkám, které je nosily, se říkalo „blaťačky“ a jedna z nich zdobí od počátku i etikety sýra Blaťácké zlato.
Na počátku výroby Blaťáckého zlata zpracovávali sýraři z Madety sýr ve vanách o obsahu 800 litrů vlastními silami, postupně však přicházela ke slovu mechanizace. Řada sýrařských odborníků sice tvrdila, že mechanizovaná výroba je v praxi nemožná, řípečtí sýraři je však záhy přesvědčili o opaku. Z vlastního nadšení překreslovali technické projekty, upravovali jednotlivé části stroje, vymýšleli technické detaily, až se jim podařilo uvést v život dokonalou a jedinečnou technologii výroby Blaťáckého zlata.
Blaťácké zlato zraje nejméně čtyři týdny v chladu, díky čemuž má pružnou konzistenci a nezaměnitelnou sýrovou, mírně hořko-mandlovou nakyslou chuť. Tuku v sušině má tento sýr 48 procent a na výrobu jednoho kilogramu je zapotřebí 8,5 litru mléka o tučnosti 3,9 procenta. Na trhu se jedná o jediný sýr svého druhu vyráběný v Čechách. Je-li sýr na řezu jemný a vláčný, dosáhl té správné zralosti a můžete očekávat zážitek mimořádně lahodné a osobité chuti.
Gurmeti si mohou pochutnat i na jeho variantách. Chuť Blaťáckého zlata je v první z nich obohacena zeleným pepřem, který mu dodává pikantní ostrost. Za vyzkoušení stojí také další varianta s kousky jader vlašských ořechů, jejichž chuť se skvěle doplňuje s jemností sýra.
Blaťácké zlato si vysloužilo také uznání odborníků, a to na Celostátních přehlídkách sýrů, které v roce 2005 uspořádal Ústav technologie mléka a tuků pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Ze šedesáti výrobků přihlášených do soutěže, včetně těch zahraničních, získalo absolutně nejvyšší počet bodů „Blaťácké zlato s pepřem“ z Madety.
Léty prověřená receptura, podle které se tento lahodný sýr vyrábí, se nemění a zůstává stejná. I proto můžeme o Blaťáckém zlatu říci, že je skutečným „zlatem“ Madety, jedinečnou lahůdkou, kterou sýraři vyrábí nepřetržitě od zahájení provozu mlékárny v Řípci, tedy osmasedmdesátým rokem.
Líbilo se vám video a chtěli byste se o panu Pánkovi a našich sýrech dozvědet více? Stačí kliknout na Mistr sýrař.